7 rzeczy, które musisz wiedzieć, by świadomie inwestować
Inwestowanie nie jest skomplikowane, pod warunkiem, że znasz kilka podstawowych zasad. Najważniejsza z nich to rzecz jasna to, że nigdy nie wolno ci inwestować oszczędności, a tylko nadwyżki finansowe. Nie warto działać chaotycznie, a wszelkie inwestycje powinny być bardzo świadome i mało impulsywne. Emocje nie sprzyjają inwestowaniu, które musi być poparte rzetelną wiedzą. Co jest konieczne, by inwestować z rozsądkiem?
Ufaj tylko sobie
Druga zasada nie mniej ważna od tego, by inwestować nadwyżki to, to aby w inwestowaniu kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Nie ma co wierzyć doradcom, konsultantom, czy złotym guru, którzy gwarantują wysokie zyski. Ta gwarancja jest obowiązująca, ale tylko dla portfela tych naciągaczy, którzy obiecują ci złote góry. Niestety, inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem i nikt nie może ci niczego zagwarantować.
Zobacz też najnowsze rozwiązania w dziedzinie hipoteki, kredytów i kont bankowych, wchodząc na https://www.nagieldzie.pl.
Pieniądze tracą na wartości
Niby wie to każdy, a jednak nie wszyscy dokładnie to rozumieją. Pieniądz papierowy zawsze z czasem traci na wartości, a do tego to tylko papier, którego wartość zależy od wielu czynników, choćby banalnych decyzji rządzących, którzy w każdej chwili mogą kazać go dodrukować. Tak zapewne teraz zrobi Putin, który zasypie ludność całkowicie bezużytecznym rublem. Zresztą wystarczy przypomnieć sobie naszą historię. Jeszcze żyją ci, którzy pensje dostawali w milionach. Dlatego nigdy nie trzymaj banknotów pod poduszką.
W długim terminie aktywa inne od gotówki dają zwrot
Czas, szczególnie długi czas sprzyja wszelkim instrumentom finansowym innym niż gotówka. Potrzeba określonej ilości czasu, by zarobiły na siebie nasze akcje, obligacje, nieruchomości czy dzieła sztuki. Są inwestycje, na których można zarobić szybciej, ale i takie, które potrzebują dekad, by przynieść zysk, za to jest on pewny. Tak jest na przykład ze złotem. Pewne jest to, że im dłużej zostawisz swoją inwestycje „w spokoju”, tym wyższy da ona zysk.
Dywersyfikacja portfela minimalizuje ryzyko
Jeśli jeden rodzaj aktywów przynosi zysk w długim terminie, to proste, że wiele aktywów przyniesie większy zysk niż jedno. Mowa tu o rozproszeniu swoich inwestycji, czyli dywersyfikacji. Zasadę można sprowadzić, do mądrości naszych babek, które idąc na targ, nigdy nie wkładały wszystkich jajek do jednego koszyka.
Rynek jest cykliczny
Po każdej hossie przychodzi bessa, czyli raz mamy dobre czasy dla gospodarki, a potem przychodzi ten gorszy okres i akcje spadają, a pieniądz traci siłę nabywczą. Ważne, aby to rozumieć, w końcu po każdym burzliwym dniu, w końcu wyjdzie słońce.
Każdy ma swój poziom ryzyka
Ludzie są różni i to nie jest odkrycie Ameryki. Ankiety, które zamieszczają instytucje finansowe, po to, by ocenić twoją skłonność do ryzyka, wcale nie są bezużyteczne, choć można im zarzucać niedopracowanie i ogólnikowość. Ważne jest to, żebyś zrozumiał, jaka jest twoja indywidualna skłonność do ryzyka. Musisz zrozumieć, że jeśli strata stu złotych przyprawia cię o drganie dłoni i przyspiesz bicie serca, inwestowanie raczej nie jest dla ciebie.
Nigdy nie lokuj pieniędzy w rzeczy, których nie rozumiesz.
Zawsze, gdy mamy do czynienia z pieniędzmi w grę wchodzą emocje, impulsy i psychologia. Czasem nasza odporność psychiczna jest ważniejsza od wiedzy ekonomicznej. Tylko nie jesteśmy w stanie skorzystać z intuicji i wiedzy, kiedy nie rozumiemy, w co inwestujemy. To dlatego skuteczne zarabianie jest możliwe tylko wtedy, gdy mamy czas, by nauczyć się wszystkiego o konkretnym instrumencie, a przede wszystkim chęci, by to zrobić. Jeśli brakuje nam cierpliwości, dajmy sobie spokój. W końcu są ludzie, którym lepiej wychodzi zarabianie niż inwestowanie i oni powinni poprzestawać na spokojnym trzymaniu oszczędności na kontach, lokatach czy w obligacjach państwowych.